Propozycje zabaw gr. III i IV 24.09.2021

Utworzono: 22-09-2021

Temat tygodnia: Żegnamy lato

Temat dnia: Babie lato

  1. Ćwiczenia z liczeniem

2. Co to jest „Babie lato”

Zaczynamy od pytań.

Po czym możemy poznać, że się koń­czy lato?

Co to jest Babie lato?

 

Warto przedstawić pająka jako bohatera, bez którego nie byłoby babiego lata, mimo strachu, lęku, obrzydzenia, które wzbudza wśród wielu osób. Zwraca uwagę na inne pożyteczne funkcje pająków, np. wyjadają szkodniki, żywią się mucha­mi, komarami, gromadzą w sobie metale ciężkie, zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób. Z pomocą dziecka wyjaśniamy przysłowie „Szczęśliwy dom, w którym pająki są”.

 

3. Taniec z nitką – zabawa rytmiczna.

Poruszamy się w rytm muzyki z kawałkami włóczki w dłoniach. Wirujemy z włóczkami we­dług poleceń, np. Kreślimy włóczką literę ,,o”/ malujemy ściany/ myjemy okna/ czeszemy się/ wyprowadzamy psa na spacer/ rysujemy fale. Gdy muzyka ucichnie, opadamy na dywan.

 

 

4.Niewidoczna pajęczyna – zabawa plastyczna.

Rodzic prezentuje dziecku kartkę, na której wcześniej narysował świecą niewidocz­ną pajęczynę. Dotykamy kartek i próbujemy odgad­nąć, co się na nich ukryło. Następnie gąbką umoczoną w farbie (ważne, aby wybrane ko­lory były wesołe i kojarzyły się z latem) pokrywamy całą powierzchnię kartki. Ukazuje się pajęczyna. Po wyschnięciu poprawiamy kształt pajęczyny po śladzie. Kolejny krok to na­rysowanie pająka i muszek. Na środku czarną kredką rysujemy większe kółko, wypełnia­my je kolorem i „przytulamy do niego” mniejsze kółko. Dorysowujemy cztery pary odnóży.

Pająk gotowy. Opuszki palca wskazującego maczamy w czarnej farbie i robimy delikatne odciski na obrazku. Głowa i odwłok – odciśnięty cały opuszek, skrzydełka – odciśnięty tylko bok palca. Muszek może być tyle, ile dzieci chcą.

5.Zabawy matematyczne – karty pracy w załącznikach

6. Nawlekanki – ćwiczenia motoryczne. Naszyjnik dla mamy.

Nawlekamy koraliki (makaron)na sznurki według , zwracając uwagę na ich kolejność, kolor, wielkość, kształt. Próbujemy układać rytmy trzy-, czteroelementowe.

(makaron można zafarbować)

 

Powodzenia

Propozycje zabaw gr. III i IV  24.09.2021

Przejdź do góry strony