Propozycje zabaw dla grupy I i II - 12.04.2021

Utworzono: 11-04-2021

Temat dnia: JESTEM KULTURALNY

ZABAWA RUCHOWA „Turbo rozgrzewka”

OPOWIADANIE

Posłuchaj opowiadania, które przeczyta Ci rodzic, a następnie odpowiedz na pytania.

„Niegrzeczny Krzysiu”

Krzysiu to zwykły chłopiec, który chodzi do przedszkola. Niedawno skończył 6 lat,więc jest już dużym chłopcem.Pewnego zwykłego dnia wrócił z mamą , jak zawsze, z przedszkola do domu, ominął babcię, która otworzyła mu drzwi i szybko wbiegł w zabłoconych bucikach do swojego pokoju. Kurtkę, czapkę i szalik rzucił na podłogę... Babcia, która przyjechała do Krzysia w odwiedziny, miała bardzo smutną minę.

- Babciu, chcę pić! – krzyknął Krzyś bardzo niewyraźnie, bo właśnie włożył do buzi całą garść chrupek.

Babcia nic nie odpowiedziała, tylko ze smutkiem pokiwała głową.

- Babciu, pić! – krzyknął znowu Krzyś.

Babcia weszła do pokoju z pysznym sokiem z malin, który Krzyś po prostu uwielbia, potknęła się o buty, które leżały obok kurtki, czapki i szalika i postawiła sok na stoliku.
- Proszę Krzysiu! – powiedziała cichutko i szybko wyszła z pokoju.

Cały wieczór babcia i rodzice Krzysia byli bardzo, bardzo smutni.

Na drugi dzień Krzyś wrócił, jak zwykle, z przedszkola do domu, wbiegł do swojego pokoju i głośno zawołał:
- Babciu, pić!

Jednak babcia nie przyszła i nie przyniosła Krzysiowi jego ulubionego soku z malin.
Zdenerwowany Krzyś poszedł do kuchni.
-Mamo, gdzie jest babcia? – zapytał

- Babcia wyjechała dzisiaj rano! Pojechała do Warszawy do twojej kuzynki Michasi. –
odpowiedziała mama.
- Ale dlaczego? Powiedziała dlaczego tak szybko wyjeżdża, mamo?

- Nic nie powiedziała, ale była bardzo smutna i zostawiła ci list. Jeżeli chcesz mogę ci
Go przeczytać.
- Przeczytaj mi mamo! – powiedział Krzyś niezbyt grzecznie.

- Dobrze, to słuchaj – powiedziała mama i zaczęła czytać list.

Drogi Krzysiu!
Bardzo Cię kocham, bo jesteś moim jedynym wnuczkiem, ale było mi u ciebie
bardzo smutno, więc postanowiłam pojechać do Twojej kuzynki – Michasi, do Warszawy. Było mi bardzo przykro, gdy zapominałeś o czarodziejskich słowach. Było mi smutno, gdy widziałam jak Twoje buciki płaczą błotem na dywan w Twoim pokoju i gdy twoja kurteczka, czapka i szalik leżały smutne na podłodze.
Marzę o tym byś zachowywał się jak grzeczny chłopiec.
Twoja Babcia

Mama przerwała czytanie listu i spojrzała na Krzysia, a chłopiec spojrzał na mamę i zaczerwienił się od samych koniuszków palców u nóg po brodę, nos i uszy. Było mu bardzo wstyd, że nie potrafił się odpowiednio zachować. Spytał tylko cichutko: - Mamo, a jakie to są te czarodziejskie słowa?
- Czarodziejskie słowa?– spytała mama –  dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, to są czarodziejskie słowa, pamiętaj o nich zawsze, w sercu je zachowaj!!!!

Krzyś postanowił, że się poprawi i od dzisiaj zawsze będzie grzeczny.
Zawsze będzie używał czarodziejskich słów. Mamie obiecał, że kurtka, czapka, szalik i buciki będą szczęśliwe w szafce na przedpokoju, a do babci (przy pomocy mamy) napisał list.

Dzień Dobry Kochana Babciu!
Bardzo przepraszam Cię za to, że było Ci u mnie smutno!
Dziękuję za pyszny sok z malin, który mi przynosiłaś i proszę Cię przyjedź jeszcze do mnie, a obiecuję, że będziesz zawsze uśmiechnięta.

Do widzenia
Twój Krzysiu

Ps. Buciki, kurtka, czapka i szalik odpoczywają zadowolone w szafce.

Bardzo Cię kocham, Babciu!

Pytania do opowiadania:

a)Jak miał na imię niegrzeczny chłopczyk?

b)Kto przyjechał w odwiedziny do chłopca?

c)Dlaczego babcia była smutna?

d)Co napisał chłopiec w liście do babci?

INSCENIZACJA RUCHOWA „DWIE RĄCZKI”

Dzieci ustawiają się w parach i gestami inscenizują treść wierszyka:

Dwie rączki się spotkały, więc się przywitały ( podają sobie dłonie)

Najpierw zaklaskały, później pogłaskały

Jak się przywitały, no to pogadały ( palce stykają się z kciukiem)

A, jak pogadały to na koniec pomachały.

ZABAWA MATEMATYCZNA  „Kwiatki dla babci”

Wydrukuj karty pracy i wykonaj zadania:

• Dorysuj brakujące kwiatki
  • Policz i pokoloruj

PRACA PLASTYCZNA

Krzysiu do listu chciał dołączyć niespodziankę- piękny rysunek.

A teraz ty narysuj coś ładnego dla swojej babci/mamy. Z pewnością sprawisz im wiele radości.

DODATKOWE KARTY PRACY I KOLOROWANKI

Jeśli masz ochotę, możesz wykonać jeszcze zadania z załączników lub pokolorować obrazek.