Pojazdy poruszające się w powietrzu

Utworzono: 16-06-2020
Pojazdy poruszające się w powietrzu

1.Posłuchajcie bajeczki na temat sposobów przemieszczania się ludzi dawniej i dziś.

2.Obejrzyjcie teraz bajeczkę i zapoznajcie się ze środkami transportu

3.W załączniku znajdują się obrazki ze środkami transportu. Rozetnijcie je i spróbujcie podzielić na to co jeździ, co lata i co pływa.

4.W następnym załączniku znajdziecie obrazki przedstawiające pojazdy poruszające się w powietrzu. Zapoznajcie się z nimi i odpowiedzcie rodzicom o tych które znacie, a których jeszcze nie widzieliście i nie znacie.

5. Rozwiążcie teraz zagadki

Oto zagadka krótka: co to za dziwna łódka, która czy w przód, czy wspak pływa, tak samo się nazywa? (kajak)

Przybyć zawsze w porę na stację się stara. Lecz tak się zasapie, aż z niej bucha para. (lokomotywa)

Małą literą pisana, na falach rozkołysana. Wielką literą pisana, to miasto – każdemu znane. (Łódź)

Gdy bez kosza mknie w świat, to zostawia jeden ślad. A gdy kosz przy boku ma, to zostawia ślady dwa. (motocykl)

Choć ma ławki, klasy, ale to nie szkoła. Mknie przez pola, lasy na stalowych kołach. (pociąg)

Nogi – w nieustannym ruchu. Ręce – prawie nieruchome. Przejechałeś na nim, zuchu, niejeden kilometr. (rower)

Łatwo tę zagadkę zgadną wszystkie dzieci. Chociaż nie jest ptakiem, jak ptak w górze leci. (samolot)

Cylindry – w środku, maska -  na przedzie, chociaż ma biegi – nie biega – jedzie! (samochód)

Ma mostek, choć to nie rzeka. Przybija, gdy wraca z daleka. Ma dziób, nie dziobie wcale, pruje nim morskie fale. (statek)

Ma skrzydła tak jak samolot, pilot w nim sterów dotyka. Ogon ma też, jak wiadomo i tylko nie ma silnika. (szybowiec)

Mknie po szynach niby pociąg, wioząc ludzi w różne strony. W każdym mieście inny kolor, ten w Warszawie był czerwony. (tramwaj)

Dzieci go kochają i wznoszą do góry. Dorośli fruwają w nim aż pod chmury. (balon)

Pływa po jeziorze. Opłynąć może świat! Stanie, gdy na nią nie dmucha wiatr! (żaglówka)

6.W załączniku znajduje się dla Was samolot do wycięcia i ozdobienia. Ciekawe czy będzie latać? A może umiecie sami zrobić samolot? Który poleci dalej?

Powodzenia