Skocz do głównej treści strony

Jedziemy do dziadków

Utworzono: 24-06-2020

1. Zbliżają się  wakacje  i pewnie będziecie  odwiedzać swoją rodzinę, zostaniecie na noc, np. u dziadków. Mogą oni mieszkać w mieście, ale i na wsi. Dziś zastanowimy się, co można robić podczas takich wakacji.

2. „Miasto i wieś” –  co to jest miasto, a co to jest wieś i czym się od siebie różnią. Możecie sprawdzić to na ilustracjach, które znajdziecie w załączniku .Poszukajcie podobieństw i różnic między nimi. Ciekawe gdzie według Was jest lepiej?

3. W załączniku znajdują się ilustracje różnych miast, czy znacie te miejsca, czy któreś kojarzycie?

Warszawa – to stolica Polski i jej największe miasto. Możemy wybrać się na spacer do Parku Łazienki Królewskie, zwiedzić Stare Miasto czy przepłynąć promem po Wiśle. Poza tym, znajduje się tutaj Stadion Narodowy i wiele ciekawych muzeów.

Kraków – dawna stolica Polski. Znajdziemy tu przepiękny Rynek z Sukiennicami, Zamek Królewski na Wawelu, a w jego pobliżu – Smoka. To miasto również położone jest nad Wisłą, możemy usłyszeć w nim hejnał grany z Bazyliki Mariackiej.

Zakopane – stolica najwyższych polskich gór, czyli Tatr. Stąd o krok by je zdobywać czy wybrać się na spacer do przepięknie położonego jeziora, zwanego Morskim Okiem. Tu znajdziemy też skocznie narciarskie.

Toruń – kolejne miasto położone nad Wisłą. Jego starówka podziwiana jest w całym świecie. Ma swoją Krzywą Wieżę i Muzeum Piernika. Tutaj urodził się Mikołaj Kopernik.

Gdańsk – miasto położone nad Morzem Bałtyckim, a dokładnie nad Zatoką Gdańską. Również ma przepiękną starówkę i swoją Bazylikę Mariacką.

 

4. W załączniku znajdują się symbole miast, poznajcie je i pokolorujcie.
 

– Warszawa: Syrenka Warszawska – znajduje się w herbie Warszawy, jest bohaterką kilku legend, w Warszawie jest kilka jej pomników
– Kraków: Smok Wawelski – bohater legendy, którego pokonał szewc Skuba, znajduje się nad Wisłą w pobliżu Zamku na Wawelu
– Toruń: Piernik – tradycyjny toruński wypiek, związany z legendą o Katarzynce, która upiekła je dla króla; w Toruniu jest Muzeum Piernika
– Gdańsk: Neptun – fontanna przedstawiająca boga morza, zlokalizowana na gdańskiej starówce
– Zakopane: Tatry – najwyższe góry w Polsce, na które wiele szlaków zaczyna się właśnie w Zakopanem, z którego są na nie piękne widoki

5. „Rowerek” –  czy na wsi i w mieście można jeździć na rowerze oraz jak nazywają się specjalne do tego miejsca (ścieżka rowerowa) i gdzie się one częściej znajdują (w miastach).

Zapraszam Was na przejażdżkę rowerową. Połóżcie się na dywanie , na plecach i zegnijcie nogi w powietrzu, będziemy naśladować jazdę rowerem. „Rozpędzamy się… Jedziemy pod górę, jest nam bardzo ciężko… a teraz szybko, bo zjeżdżamy z górki! Ponownie się rozpędzamy, ale coś nam wyszło na drogę, musimy hamować”.

6. Czy w mieście ,czy na wsi musimy zadbać o bezpieczeństwo. Obejrzyjcie film „Dbamy o bezpieczeństwo”

 https://www.youtube.com/watch?v=6r-fdr_CcPM

 

Jedziemy do dziadków