GR III i IV Sposób na nudę i kwarantannę

Utworzono: 22-10-2020

Na początek przypomnijmy sobie piosenkę której uczyliście się w przedszkolu.

Zachęcamy też do odwiedzenia strony https://pisupisu.pl/

znajdziecie tam wiele zadań dla dzieci, które na pewno im się spodobają.

Najlepsze sposoby na nudę dla dzieci to wspólne zabawy. Jesienne wieczory możemy wykorzystać na kreatywne zabawy z dzieckiem, które nie tylko rozwijają, ale też zacieśniają więzy rodzinne takie jak

• Rysowanie - to chyba jedno z ulubionych zajęć każdego dziecka. Pobudza wyobraźnię oraz kreatywność. Wystarczą tyko kredki i blok rysunkowy.
  • Malowanie - można się przy tym pobrudzić, co sprawia dziecku wiele radości (a jego rodzicom trochę mniej). Sięgnijcie po farby plakatowe oraz pędzelki lub własne dłonie i do pracy!
  • Modelowanie - to świetny rodzaj zabawy do tworzenia różnych zwierzątek lub postaci z bajek. Potrzebna jest jedynie modelina lub plastelina.
  • Klocki - dzięki nim możesz stworzyć z dzieckiem przeróżne budowle. Kto wie, może obudzi się w nim zmysł architekta i sam będzie wymyślał coraz to nowsze konstrukcje?
  • Puzzle - to zabawka, która zachęca do myślenia. Niektórzy naukowcy twierdzą, że dzieci, które potrafią układać różne układanki, w przyszłości szybciej uczą się czytać.
  • Gry planszowe - to idealna forma do wspólnego spędzania czasu. Nutka rywalizacji spowoduje świetną zabawę. Możesz kupić gry edukacyjne, dzięki którym twoje dziecko nabierze nowych umiejętności.
  • Gotowanie - wspólne pieczenie i gotowanie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony będzie to dobra zabawa dla dzieci, a z drugiej przyrządzisz dla nich od razu coś do jedzenia. Ponadto pociechy na pewno będą chciały spróbować czegoś, co same zrobiły i pomóc ci następnym razem.

Sposób na dziecięcą nudę

„Mamo, nudzi mi się”. To zdanie słyszy chyba każdy rodzic i bardzo go nie lubi. Bo zająć dziecko ciekawą zabawą nie jest łatwo, a znudzony maluch jest marudny i bardzo trudno go zadowolić czymkolwiek. Miałam ten sam problem. Dwójka dzieci w domu, milion zabawek, a i tak niemal codziennie następował moment, gdy słyszałam: „Mamo, nie mamy co robić. Nudzi nam się.”

Wybawieniem od nudy okazał się sposób, który podsunęła mi znajoma mama. Ponieważ okazał się być strzałem w dziesiątkę, postanowiłam się nim podzielić z większą ilością mam. Dziś z tego patentu korzystają już niemal wszystkie moje znajome i bardzo go sobie chwalą. Jestem pewna, że i w waszym domu się sprawdzi.

Magiczny słoik na nudę

Jak korzystać ze słoika?

Jeśli twoje dziecko powie ci, że się nudzi, należy wyciągnąć słoik i pozwolić dziecku wylosować karteczkę. Wylosowana czynność jest sposobem na jego nudę. Sam fakt losowania i oczekiwania niespodzianki jest dla dziecka emocjonujący, dzięki czemu chętniej przystępuje do realizacji wylosowanej czynności. Moje dzieci tak bardzo polubiły słoik, że wręcz czasem specjalnie mówiły mi, że się nudzą, byle tylko wyciągnąć nową karteczkę. Oczywiście najfajniej będzie jeśli wy sami zaangażujecie się w zabawę z dzieckiem.

Sposób na dziecięcą nudę – przykładowe czynności, które można wrzucić do magicznego słoika:

• Poczytaj wybraną książeczkę
  • Graj w ulubioną grę planszową
  • Ugotujmy coś
  • Sprzątanie pokoju
  • Narysuj wybraną rzecz, która stoi przed tobą
  • Pobawmy się dźwiękami (zróbmy muzykę)
  • Zróbmy domową ciastolinę lub piaskolinę
  • Stwórz tor przeszkód i przechodź go na czas
  • Zajmij się swoim zwierzakiem (zabawa, karmienie, pielęgnacja)
  • Pokoloruj obrazek
  • Poskładaj skarpetki w pary
  • Narysuj coś farbami samymi palcami
  • Zbuduj coś z klocków
  • Zrób puzzle (narysuj obrazek, potnij na kawałki, złóż w całość)
  • Pomaluj kamyki (makaron)
  • Zrób bazę z koców
  • Pobaw się w szkołę/przedszkole
  • Pobaw się w lekarza – zbadaj mamę lub tatę
  • Pobaw się we fryzjera – uczesz kogoś
  • Zrób tor dla samochodów na dywanie przy pomocy taśmy malarskiej
  • Pograjmy w karty
  • Ułóż historyjkę
  • Udawaj, że jesteś jakimś bajkowym bohaterem
  • Obejrzyj krótką bajkę, film
  • Podlej roślinki w domu
  • Zrób domowe bańki mydlane
  • Zmieć paproszki z podłogi
  • Ulep coś z plasteliny
  • Naucz się wierszyka
  • Pośpiewaj
  • Zrób z kimś dorosłym eksperyment
  • Zbuduj latawiec
  • Zbuduj spadochrony (torebka foliowa + sznurek) dla swoich zabawek i baw się nimi
  • Poukładaj ubrania w szafkach
  • Umyj z mają lub tatą samochód
  • 10 minut gry na telefonie lub tablecie
  • Ulep coś z masy papierowej
  • Wymyśl menu na jutrzejszy obiad
  • Posadź fasolkę w słoiku
  • Zrób pacynki na palce
  • Narysuj mapę skarbów
  • Zrób maskę potwora
  • Zbuduj statek z papieru i baw się nim w misce z wodą
  • Napisz list
  • Zrób bransoletkę przyjaźni
  • Przebierz się w ubrania kogoś dorosłego
  • Stwórz własny wulkan
  • Udekoruj swój pokój
  • Zrób pompony
  • Zaprojektuj laurkę
  • Wypróbuj nową potrawę
  • Zadzwoń do kogoś, kogo lubisz
  • Pobaw się w „pomidor”
  • Zadawaj zagadki
  • Opowiedz coś śmiesznego
  • Ułóż układankę
  • Pobaw się w „ciepło-zimno”
  • Zgaduj co wylosujesz z pudełka z zamkniętymi oczami
  • Z zamkniętymi oczami odgaduj smaki
  • Potańcz
  • Wymyśl zadanie dla każdego domownika
  • Znajdź różnice na obrazkach
  • Przynieś jak najszybciej 3 przedmioty na literę….
  • Naucz się prostej sztuczki i pokaż ją domownikom
  • Porób zdjęcia
  • Poćwicz np. poskacz, gołymi stopami wkładaj małe przedmioty do dużego pudła, ślizgaj się po podłodze na złożonym kocyku (odpychając się rękami) itd.
GR III i IV Sposób na nudę i kwarantannę